Hoppa till innehåll

SEK finansierar Climeons teknik för grön elproduktion

Miljöteknikbolaget Climeon vill ta nästa steg i utvecklingen av geotermisk värmekraft och sina kärnmarknader.

Geotermisk värmekraft

Fakta

Affär: Finansiering för omställning till fossilneutralt
Belopp: EUR 7,5 miljoner
Löptid: 2 år
Låntagare: Climeon AB
Garanti: Europeiska investeringsfonden 80 procent och DNB 10 procent

Fakta

Affär: Finansiering för omställning till fossilneutralt
Belopp: EUR 7,5 miljoner
Löptid: 2 år
Låntagare: Climeon AB
Garanti: Europeiska investeringsfonden 80 procent och DNB 10 procent

Med hjälp av finansiering från SEK kan bolaget accelerera sin produktutveckling och därmed snabbt skala upp sin verksamhet.

Climeon är ett svenskt miljöteknikbolag som grundades 2011. Bolagets unika teknik för värmekraft, Heat Power, omvandlar lågtempererad spillvärme till ren el. Bolaget vidareutvecklar nu sitt erbjudande inom geotermisk värmekraft för att kunna erbjuda mer kompletta kraftverkslösningar.

”Lånet ger oss bättre förutsättningar för att vidareutveckla kringliggande tjänster och produkter, för att på så sätt erbjuda kunden en mer komplett lösning för förnybar elproduktion.”

Thomas Öström, Grundare Climeon

Den pågående covid-19-krisen resulterade i att affären kvalificerade för Europeiska investeringsfondens (EIF) utökade ”covid-ram”. Det innebär att EIF garanterar 80 procent av affären istället för 50 eftersom Climeon påverkats negativt av krisen.

Sök