När finansiering blir en strategisk del av affären
Treasuryfunktionen har utvecklats till att bli en strategisk partner i organisationen. I en miljö präglad av geopolitisk osäkerhet, marknadsvolatilitet och förändrade leveranskedjor definieras finansiering inte längre enbart av kostnad, utan av struktur, flexibilitet och riskhantering
För exportföretag – oavsett storlek – är nyckelfrågan inte bara tillgång till kapital, utan hur finansieringen är utformad. Hur robust är upplägget? Hur väl matchar det kassaflöden i olika valutor? Och hur skapar det handlingsutrymme både vid tillväxt och i osäkra tider?
SEK arbetar med finansieringslösningar för svenska exportföretag och köpare av svensk export – från långfristig finansiering till rörelsekapitallösningar.
Diversifiering och internationell räckvidd
Enligt Helen Junker, Head of Mid Corporates på SEK, arbetar många företag aktivt med att diversifiera sina finansieringskällor.
Hon förklarar att finansieringsbeslut i dag inte bara handlar om att minimera kostnader, utan i allt högre grad om att bygga flexibilitet och motståndskraft över tid.
”Balansen mellan bankfinansiering och alternativa finansieringskällor har blivit allt viktigare. Treasuryfunktioner vill minska koncentrationsrisk och bygga mer diversifierade finansieringsstrukturer. Finansiering från SEK kan skapa flexibilitet och komplettera ett företags samlade finansieringsupplägg – både för medelstora och stora företag.”
”För företag med kassaflöden på flera marknader kan tillgång till finansiering i lokala valutor vara en nyckelkomponent i en effektiv riskhantering.”
Hon betonar vikten av en nära dialog, särskilt när finansieringsstrukturer blir mer komplexa. SEK har omfattande erfarenhet från internationella marknader och arbetar för att stärka svenska exportörers konkurrenskraft genom finansiella lösningar.
”Att förstå företagets affärsmodell, investeringsplaner och kapitalstruktur är avgörande. Finansiering fungerar bäst när den är integrerad i den övergripande affärsstrategin.”
Trots geopolitisk osäkerhet är hållbarhet fortsatt en prioritet. Den hållbarhetsklassificerade utlåningen har vuxit snabbare än den totala utlåningsportföljen. Ett företags förmåga att presentera en robust affärsmodell och en trovärdig klimat- och omställningsplan är en viktig del av riskbedömningen.
Rörelsekapital som strategisk prioritet
Samtidigt som långfristig finansiering ger stabilitet spelar rörelsekapital en avgörande roll för den operativa flexibiliteten. Maria Hägglöv, Head of Trade and Working Capital Solutions på SEK, beskriver en tydlig förskjutning i hur företag ser på balansräkningen.
”Att använda balansräkningen mer aktivt – genom verktyg som kundfordringsfinansiering eller hantering av förskottsbetalningsgarantier – fortsätter att öka. Många företag ser över hur de kan frigöra kapital för att stödja tillväxt och investeringar.”
Pandemin visade hur sårbara leveranskedjor kan vara, vilket stärkte kopplingen mellan den fysiska och den finansiella värdekedjan.
”Det påverkade inköpsstrategier och gjorde finansiering av strategiskt viktiga leverantörer till en prioritet. I dag handlar supply chain finance lika mycket om riskhantering som om kassaflöde.”
Hon påpekar att rörelsekapitallösningar också kan vara en konkurrensfaktor i internationella affärer.
”Förmågan att erbjuda längre betalningsvillkor kan vara kommersiellt avgörande. Genom garantier eller kundfordringsfinansiering kan företag stärka sin egen likviditet och samtidigt skapa stabilitet i hela värdekedjan.”
Hon tillägger att SEK vanligtvis arbetar i nära samarbete med företagens bankpartners.
”Bankerna är fortsatt centrala i finansieringsstrukturen. Vår roll är ofta att komplettera och samarbeta, snarare än att ersätta – både för stora företag och för medelstora bolag med internationell verksamhet.”
En integrerad del av verksamheten
Både långfristig finansiering och rörelsekapital ses i allt högre grad som strategiska verktyg. För treasurers och CFO:er innebär den utökade rollen ett större ansvar – och ett större inflytande över företagets riktning.
I en omvärld där osäkerhet är konstant är ett helhetsperspektiv avgörande. Finansiering bör ses som en integrerad del av affärsmodellen – inte enbart som en kostnad.
Finansiering gör mer än att tillföra kapital – den skapar strategisk flexibilitet.
Vill du veta mer?
Helen Junker, Chef medelstora företag