SEK emitterar 500 miljoner australiensiska dollar i 5,5-årig Kangaroo Benchmark-obligation
Tisdagen den 23 september 2025 prissatte Svensk Exportkredit (SEK) en framgångsrik Kangaroo Benchmark-obligation om 500 miljoner australiensiska dollar med en löptid om 5,5 år.
– Vi är mycket stolta över denna transaktion som markerar SEK:s återkomst till Kangaroo-marknaden med vår hittills största orderbok i australiensiska dollar. Det starka resultatet visar tydligt att SEK har ett högt förtroende bland internationella investerare grundat på vår kreditvärdighet och långsiktiga närvaro på de globala kapitalmarknaderna, säger Anna Finnskog, chef för Treasury på SEK.
Transaktionen prissattes 58 baspunkter över den australiensiska swapräntan och mötte en stark efterfrågan. Orderboken var väldiversifierad både geografiskt och investerartypsmässigt, med en total volym strax över 1,4 miljarder australienska dollar. Joint Lead Managers var Daiwa Capital Markets, Deutsche Bank, JP Morgan och Nomura.
Detta är SEK:s första Kangaroo Benchmark-emission sedan oktober 2023.
Dokument